The Arkansas Track Coaches Association (ATCA) would like to honor Arkansas's High School Cross Country and Track and Field student athletes for their outstanding achievements during the 2019-20 school year.These awards are typically celebrated and awarded to deserving highs school athletes at our Arkansas Track and Field Hall of Fame Banquet in Little Rock during the month of June.However, due to the pandemic, we have made many adjustments to our process.During this time of hardship, we wanted to give our high school athletes something positive about their track and field season, even though many schools didn't have an opportunity to run any outdoor meets.

Our ATCA board discussed and came up with criteria, procedures, and a system to award our state's best academic and athletic based performances.This process included many current and a few former Arkansas high school coaches.

  


The awards are as follows:

1.      The All Arkansas Academic Team - The criteria used for this award is that students had to have a minimum of a 3.5 cumulative GPA and a 25 ACT score.

2.      All Arkansas Team - The criteria used for this team was solely based on the athlete's performance during the 2019-2020 Indoor Track and Field season (we could not use results from outdoor season due to COVID-19).

3.      All State Team - The criteria used for this award are as follows:Competitors had to finish either as a state champion or a state runner-up in the ATCA State Indoor Championships in any of the events in their divisions.

 

The indoor state meet was held at The University of Arkansas on February 28-29.There were 108 schools and almost 1900 student athletes that competed in our state indoor meet.

 

"We would like to recognize outstanding track athletes with All State, All Academic and All Arkansas Awards.  These student athletes are the elite in their events.  They represent themselves and their schools as well.We are proud to highlight each one of these fine young men and women."  Drew Yoakum, Indoor High School State Track Meet Director 2020, Fayetteville High School Track Head Coach and Assistant Athletic Director.  

 

Our goal at the ATCA is to provide our interscholastic student athletes, our sport, our schools, and our coaches a way to promote our success in the sports of cross country and track and field in the state of Arkansas.We work closely with Arkansas Activities Association and all of our schools' administrators and coaches.

 

All Arkansas Track & Field Team 2020 Boys

All Arkansas Track & Field Team 2020 Girls

Cade Clark

Benton

Sydney Suggs

Bentonville

Daniel Graham

Bentonville

Sydney Billington

Bentonville

Marquez Ester

DeQueen

Grace Litzinger

Fayetteville

Trace South

Farmington

Kessiah Bemis

Fayetteville

Carter Betts

Fayetteville

Jackson Keese

Haas Hall Rogers

Isaiah Sategna

Fayetteville

Heidi Baranauakas

Haas Hall Rogers

Caedmon Kyles

Genoa Central

Jill Robertson

Jessieville

Reuben Reina

Har-Ber

Kamaria Russell

Little Rock Central

Cedric Williams

Lafayette County

Stahja Hayes

Magnolia

Hunter Johnson

Lake Hamilton

Becca Beard

Maumelle Charter

WoynChatmon

Little Rock Central

Cassidy Mooneyhan

Pea Ridge

Joesee Perkins

Nettleton

Blakelee Winn

Pea Ridge

Carson Lenser

Vilonia

Ali Nachtigal

Rogers

Draven Smith

Vilonia

Grace Leuders

Rogers

Lauren Godwin

Sheridan

Carly Strong

Sheridan

 


Arkansas Track & Field All Academic Team 2020 Boys

Arkansas Track & Field All Academic Team 2020 Girls

Kelby Webb

Bald Knob

Mikayla Shaw

Bald Knob

Cade Clark

Benton

Olivia Orr

Bryant

Parker Dunham

Bentonville

Ashlyn Wilson

Cabot

Cameron Dalton

Bentonville

Ashley Killingsworth

Cabot

Austin Cranna

Bentonville

Grace Bing

Cabot

Evan Espinoza

Bentonville

Madison Holloway

Conway

Brock McRae

Bentonville

Grace Litzinger

Fayetteville

Lukas Pabst

Bentonville

Nataly Nailing

Fayetteville

Ethan Ives

Bryant

Corrin Bowen

Fayetteville

Bresner Austin

Bryant

Morganne Browning

Fayetteville

Ammon Henderson

Bryant

Jessica Rateluff

Genoa Central

Austin Sharp

Cabot

Macie Cash

Greenwood

Brendan Czerwonka

Cabot

Riley Schmitz

Mountain Home

Evan Ford

Cabot

Savi Davidson

Harrison

Parker Benefield

Cabot

Avery Davis

Harrison

Seth Prunty

Cabot

Sophia Lawrence

Heber Springs

Riley Reed

Cabot

Katia Rubio

Heber Springs

Hayden Partain

Cedarville

Jillian Herring

Heber Springs

Carter Betts

Fayetteville

Kaitlyn Banks

Jonesboro

Anton Michna

Fayetteville

Kellen Church

Jonesboro

Steven Mantey

Fayetteville

Mary Elizabeth Bailey

Jonesboro

Caedmon Kyles

Genoa Central

Kellen Church

Jonesboro

Tono Mendez

Green Forest

Mary Beth Bailey

Jonesboro

Jacob McMahan

Green Forest

Katherine Scalzo

Lake Hamilton

Bryant Pelkey

Har-Ber

Jessica Jennings

Lake Hamilton

Brad Baker

Heber Springs

Kate Barnes

Little Rock Christian

Landon Johnson

Heber Springs

Vivian Pryor

Manila

Dalton McCollum

Heber Springs

Marcie Cudworth

Mountain Home

Parker Hill

Heber Springs

Ashlynn Martin

Mountain Home

Brandon Tate

Heber Springs

Abby Martin

Mountain Home

Zeke McCain

Lake Hamilton

Bella Bevel

Mountain Home

Jack Keeling

Lake Hamilton

Olivia Hancock

Paragould

Carter Manatt

Lake Hamilton

Olivia Hancock

Paragould

Garrett Horton

Lake Hamilton

Cassidy Mooneyhan

Pea Ridge

Elijah Rich

Lincoln

Chiane Nesbitt

Russellville

Andrew Helms

Little Rock Central

Lauren Godwin

Sheridan

Reece Forrest

Little Rock Central

Carly Strong

Sheridan

Darren Blount

Mountain Home

Mackenzie Moring

Sheridan

Lawson Stockton

Mountain Home

Avery Aquino

Valley View

Whit Lawrence

Mountain Home

Reese Owens

Valley View

Gage Hershberger

Mountain Home

Reese McMillan

Valley View

Tylor Firment

Mountain Home

Amberlie Ming

Van Buren

Hunter Prels

Mountain Home

Bryn Westby

Vilonia

Case Dure

Mountain Home

Lauren Millikin

Vilonia

Walter Hendricks

Searcy

Shelby Duncan

Vilonia

Tyler Lemley

Van Buren

Emily BelinCabot

David Adams

Vilonia

Taylor KoethGreenwood

 

  

6A Boys All State:

6A Girls All State:

Chas Nimrod

Bentonville

Emily Robinson

Bentonville

Colby Ried

Bentonville

Lydia Pehlman

Bentonville

Garrett Clifford

Bentonville

Kaitlyn Mitzner

Bentonville

Daniel Graham

Bentonville

Elizabeth Heffernan

Bentonville

Dylan Mayberry

Bentonville

Chelsea Jorgensen

Bentonville

Carlos Hall

Bentonville West

Madison Galindo

Bentonville

Nick Whitlatch

Bentonville West

Sophia Hinkebein

Bentonville

Tyrone Luckett

Bentonville West

Sydney Billington

Bentonville

Bentonville West

Bentonville West

Alexis Matlock

Bentonville

Walker Williams

Bentonville West

Sydney Suggs

Bentonville

Josh Warren

Cabot

ShonyeaLInd

Bentonville

Parker Benefield

Cabot

Kelsey Ross

Bentonville

Ian Bush

Conway

Ashtyn Richman

Bentonville West

Gunter Campbell

Conway

Kessiah Bemis

Fayetteville

Ethan Kailey

Conway

Hannah Estes

Fayetteville

John Sutton

Conway

Janet Fu

Fayetteville

Sam Fischer

Fayetteville

Mary Margaret Harris

Fayetteville

Isaiah Sategna

Fayetteville

Grace Litzinger

Fayetteville

Carter Betts

Fayetteville

Carson Wasemiller

Fayetteville

Jack Williams

Fayetteville

Kinleigh Hall

Har-Ber

Jackson Stobaugh

Fayetteville

Kamaria Russell

Little Rock Central

Sam Hurley

Fayetteville

Grace Lueders

Rogers

Taveon Williamson

Fayetteville

Ali Nachtigal

Rogers

Reuben Reina

Har-Ber

Cassidy Bennet

Rogers

WoynChatmon

Little Rock Central

Alexa Wright

Rogers

Gavin Pitts

Rogers

Samantha Todd

Rogers

DuVuiry Robinson

Rogers

Adelina Means

Rogers

Joshua Workman

Rogers

Garrett Chrisman

Rogers

Joshuah Shepherd

Rogers

Rj Long

Rogers

 


5A Boys All State:

5A Girls All State:

Maverick Payne

Beebe

Sakari Faulkner

Benton

Connor Goss

Beebe

Macie Cash

Greenwood

Dylan Burnham

Benton

Taylor Koeth

Greenwood

William Swecker

Lake Hamilton

Takiria Brown

Jonesboro

Zeke McCain

Lake Hamilton

Mary Beth Bailey

Jonesboro

Hunter Johnson

Lake Hamilton

Olivia Pielemeier

Lake Hamilton

Cade Clark

Lakeside

Maylin Reyes

Lake Hamilton

Chance Cross

Lakeside

MacKenzie Cronin

Lake Hamilton

Levi Dugger

Lakeside

Katherine Scalzo

Lake Hamilton

Evan Lockwood

Lakeside

Meighan Mears

Lake Hamilton

Caiden Ingram

Lakeside

Mahayla Swayze

Lake Hamilton

Tyler Melton

Maumelle

Cindy Gonzalez

Russellville

Jacob Pyeatt

Mountain Home

Maliha Crockett

Searcy

Will Glass

Nettleton

Carly Strong

Sheridan

Joesee Perkins

Nettleton

Lauren Godwin

Sheridan

Ja'keylen Haney

Parkview

Mackenzie Moring

Sheridan

Caden Lemley

Russellville

Felicity Watkins

Sylvan Hills

Maurice Rhode

Russellville

Paige Lambert

Sylvan Hills

Skyler Thomas

Russellville

Asya Dandridge

Sylvan Hills

Jalen Payne

Russellville

Jordan Sanders

Sylvan Hills

Keegan Soucie

Siloam Springs

Skylar Payton

Sylvan Hills

Carson Lenser

Vilonia

Zoe Strong

Sylvan Hills

NIck Lewis

Vilonia

Shelby Duncan

Vilonia

Tyler Moran

Vilonia

Laynie White

Vilonia

Brayden Matyja

Vilonia

Harlee Heath

Vilonia

David Adams

Vilonia

Shelby Duncan

Vilonia

Brandon Raulston

Vilonia

Emma Buck

Vilonia

Draven Smith

Vilonia

EvyMcKissack

Vilonia

Lauren Millikin

Vilonia

Sydney Huff

Vilonia

Shelby Duncan

Vilonia

Maylee Leach

Vilonia

Trinidee Hampton

West Memphis

 

 

4A Boys All State

4A Girls All State

Michael Powell

Clarksville

Kate Powell

Berryville

James Hampton

Crossett

Haven Calavitta

Dardanelle

Dewayne Ashford

Crossett

Josie Burke

De Queen

Marquez Ester

De Queen

Lynley Bowen

Farmington

Miguel Diaz

De Queen

ShaMya Futrell

Forrest City

Anthony Sanchez

De Queen

Mikey Larson

Gravette

Ezequil Gonzalez

De Queen

Tia Berger

Gravette

Enrique Zapata

De Queen

Gracie Berger

Gravette

Zach Akridge

Farmington

Charlie Qualls

Gravette

Trace South

Farmington

Ella Brandt

Harrison

Jacob Trueman

Gentry

Genesis Curtis

Hope

Zac Jarnagan

Gentry

Anna Woolsey

Ozark

Caleb Brown

Gravette

Cassidy Mooneyhan

Pea Ridge

Gavin Cantrell

Harrison

Blakelee Winn

Pea Ridge

Ladainian Hendrix

Nashville

Kynley Burton

Pea Ridge

Randy Ortiz

Nashville

Kamree Dye

Pea Ridge

Ty Basiliere

Nashville

Olivia McCracken

Pea Ridge

Kendrix Holcomb

Nashville

Madison Smith

Pea Ridge

Hollis Mullins

Nashville

Kyleigh Pruitt

Pea Ridge

Kelvin Flowers

Nashville

Harmony Reynolds

Pea Ridge

Oliver Ortiz

Nashville

Liz Vazques

Pea Ridge

Patrick Elliott

Pea Ridge

Dallice White

Pea Ridge

Josiah Small

Pea Ridge

Ali Ward

Pocahontas

Zach Woods

Pea Ridge

Kendal Minton

Valley View

Adam Trammell

Pea Ridge

Sophey Pope

Valley View

Lance Nunley

Pea Ridge

Reese McMillan

Valley View

Cade Mann

Pea Ridge

Reese Owens

Valley View

Kevin Vasquez

Pea Ridge

Madden Rogers

Valley View

Levi Schultz

Pea Ridge

Elise Knight

Valley View

Logan Spears

Pea Ridge

Brian Lemm

Pocahontas

Jacob Austin

Valley View

Avery Aquino

Valley View

 


 

3A Boys All State:

3A Girls All State

Vincent Jones

Ashdown

Joleigh Tate

Booneville

Rocky Ross

Booneville

AnnelinaTuempel

Cedarville

Evan Schlinker

Booneville

Chloe Morrow

Cedarville

Luke Walling

Cave City

Lena Gaspar

Elkins

Trace Knight

Clinton

Brooke Wyatt

Fountain Lake

Weston Amos

Clinton

Aubrey Campos

Greenland

Austin Drake

Clinton

Campbell Hill

Greenland

Ethen Drake

Clinton

Anna Hendrix

Greenland

Matthew Gonzales

Clinton

Gwyneth Johnson

Greenland

Austin Drake

Clinton

Jill Robertson

Jessieville

Weston Amos

Clinton

Juliah Rodgers

Jessieville

Ryan Jones

Clinton

Abigale Pickering

Jessieville

Trevor Shumate

Elkins

Sadie Roberts

Mansfield

Dalton Jones

Genoa Central

Skylynn Harris

Mansfield

Caedmon Kyles

Genoa Central

Selena Thurman

Rivercrest

Genoa Central

Genoa Central

Ryleigh Anschutz

Waldron

Genoa Central

Genoa Central

Maria Grano

Waldron

Eli Rich

Lincoln

Jasmine Nelson

Waldron

Connor Jackson

Manila

Molly Richmond

Waldron

Alex George

Prescott

Stephanie Sexton

Waldron

Dexter Crockett

Smackover

Constance Richmond

Waldron

Bryson Bailey

Waldron

Hannah Jeffries

Waldron

GabinoGrano

Waldron

NealieDenHerder

West Fork

Drake Carnley

Waldron

Ryan Gregerson

West Fork

Greg Burney

West Fork

Jonathan Estridge

West Fork

Matthew Brownmiller

West Fork

 


 


Class 1A/2A Boys All State

Class 1A/2A  Girls All State

Trysten Richey

Acorn

Anna Cantrell

Abundant Life

Justice Neufeld

Acorn

Haley Shourd

Conway Christian

Daniel Norman

Acorn

Destiny Mejia

Decatur

Allen Li

Acorn

Bronwyn Berry

Decatur

Issac Tedder

Acorn

Olivia Verser

Decatur

Jaxon Walker

Caddo Hills

Heidi Baranauskas

Haas Hall Rogers

Josh Tibbs

Conway Christian

Shaye Rogers

Johnson County Westside

Aidan Rheay

Haas Hall Academy

Lara Hicks

Johnson County Westside

Jacob Smithpeters

Haas Hall Academy

Chloe Bates

Johnson County Westside

Cooper Keese

Haas Hall Rogers

Cortland Gilbert

Johnson County Westside

Cedric Williams

Lafayette County

Kenzie Patton

Johnson County Westside

Tyrekus Davis

Lafayette County

Gracie Domerese 

Johnson County Westside

Corthrez Davis

Lafayette County

Bailey Waln

Johnson County Westside

ColbiHammontree

Lafayette County

Taryn Leslie

Magazine

Nehemiah Miller

Lafayette County

Becca Beard

Maumelle  Charter

Tatum Scott

Magazine

Audra Blevins

Melbourne

Caleb Hyatt

Magazine

Annaleise Morales

Northwest Arkansas Classical

Jacob Cantrell

Quitman

Shelby Whitehurst

Omaha

Braden Cox

Sloan-Hendrix

Makayla Gosha

Sloan-Hendrix

Nathan Jackson

Sloan-Hendrix

Autumn Smith

Sloan-Hendrix

Xander Gholson

Sloan-Hendrix

Macy Mc Lean

Trinity Christian

Davis Smith

Sloan-Hendrix

Thank You to Our Sponsors